פצע פתוח

כשהייתי ילד היינו מספר שנים בקנדה. אבא שלי רופא והוא נסע להתמחות בבית חולים בטורונטו וכל המשפחה הצעירה הצטרפה אליו. היה אומנם קר מאוד בחורפים אבל בקיץ אני, אחותי ואחי נהנו מפארק רחב ידיים וירוק שהיה ממש מהעבר לכביש של הבניין בו גרנו.

ביום שטוף שמש נדיר באחד הקיצים אני ואחותי עשינו מלחמת מים באותו פארק. היו מעורבים בלונים מלאים מים ואקדחי מים משודרגים. באמצע הקרב עבר איש עם כלב ואני בתמימות יריתי כמה זרזיפי מים על הכלבלב.

הבעלים של הכלב היה קנדי גבוה וקר. התקרב אלי ונפף בי "מה אתה עושה?! חופצן! עוף מפה עכשיו" אני הייתי אז בן 8 או אולי 9 וקשה לי להסביר את זה אבל נורא נעלבתי מהאיש הזר. פרצתי בבכי תמרורים באותו רגע. במשך ימים הייתה לי טראומה מהאירוע הזה. עובדה שלמרות שמדובר במקרה טרוויאלי אני זוכר אותו עד היום.

בדיעבד המקרה הזה היה ממש שטותי. הבן אדם היה חסר חוש הומור ונטול אמפתיה לילדים. אבל הטראומה הזו חיזקה את הפחד שלי מ"מה יגידו".

אני מודה ומתוודא שבמשך שנים כעצמאי לא נקטתי ביוזמות ופעלות כי חששתי מ"מה אנשים יגידו". אלה בדרך כלל לא היו אנשים מוגדרים אלא סתם אנשים בראש שלי. ראיתי שגם לקוחות שלי לא מוציאים יוזמות לפועל כי הם מפחדים מ"מה יגידו", אפילו שזה כבר עלה להם כסף (שילמו על קמפיין ובסוף לא הוציאו אותו לפועל כתוצאה מהפחד הזה).

באופן אישי אני יכול להעיד שלפני שנתיים קרה לי משהו ששינה את כל הגישה שלי. לפני שנתיים הייתי על סף פשיטת רגל. אומנם בסוף לא פשטתי את הרגל והצלחתי להינצל. אבל כשהגבילו את חשבון הבנק שלי והיה לי עיקול של הוצאה לפועל חשבתי שהגיע סוף העולם. הייתי בסוג של שוק לכמה שבועות אבל אז הבנתי.

…שכלום לא קרה לי. אני עדיין חיי, בריא ונושם ומסוגל להתאושש מזה. אבל כדי להתאושש ולצאת מהחורבן הכלכלי עלי לפעול באינטנסיביות. באותו רגע כבר לא היה איכפת לי מה יגידו. לא עניין אותי הביקורת של הקולגות שלי. להיפך קלטתי שככל שאני סופג יותר ביקורת ככה אני יותר מצליח. הנה עובדה, בשני מקרים שהתפרסמו עלי כתבות בתקשורת, הגישו נגדי שני עורכי דין חמסנים תביעות.

קלטתי שבעסקים האנשים היחידים שצריך לקחת את הביקורת שלהם בחשבון הם האנשים שמשלמים לך. לא הקולגות שבטח לא מעוניינים בהצלחה שלך, אפילו לא המשפחה והחברים שברב המקרים לא מוכשרים לתת ביקורת על מה שאתה עושה כי הם פשוט לא מבינים בזה.

אז אם יש פעולה שאתה רוצה לעשות והביקורת (שעוד לא קיבלת) משתקת אותך תמיד תזכור. אנשים קרובים אצל עצמם. אף אחד לא מתעורר בבוקר וחושב עליך. כל אחד חושב רק על עצמו. גם אם יש לו ביקורת עליך זה בדרך כלל בה מממקום של קינאה וחוסר הגשמה שלו ולא שלך.

אז תהרוג את "מה יגידו" עכשיו וצא לקרוע את העולם!

סופש מעולה,
אבינועם שחר

לזמן מוגבל!

מעל 4,000 אנשי עסקים ויזמים כבר הזמינו

13 סודות שיווקיים שהוציאו אותי מחובות חונקים לרווחים עודפים

קבל את הספר בחינם! שלם רק עבור המשלוח

"יעוץ למיליונים: איך לבנות עסק מבוסס מומחיות של 7 ספרות" מלא את הפרטים לקבלת המדריך (זה בחינם!)

פוסטים אחרונים

גלילה לראש העמוד

טיל!

הפניה התקבלה

יכול להיות שיקח לגמדים שלנו בסייברספייס כמה שעות עד שיחזרו אליך. אבל זה לא יקח יותר מ-24 שעות. 

כבר יצא לך לראות את ההצעה שלנו ל'שיווק בלי בולשיט'?